GRAND PRIX w Grodzisku WLKP

10 marca 2024

AUTOR: BARBARA PODGÓRSKA

         Bierzemy udział w turniejach brydża sportowego organizowanych w różnych miastach, o których wiemy niewiele albo wręcz nic.

         Po raz pierwszy impreza GRAND PRIX WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO I LUBUSKIEGO odbyła się w Grodzisku Wielkopolskim – mieście, z którym wiąże mnie specjalny sentyment – leżało ono na szlaku rajdu samochodowego maluchami” – Fiatami 126p  zorganizowanego wiele, wiele lat temu…

I dlatego Grodzisk Wielkopolski  kojarzy mi się  nie tylko z piwem, wodą mineralną i stadionem Dyskobolii Grodzisk…

         Tak więc pozwólcie drodzy brydżyści, ze rozpocznę swoją relację nie od waszych wyczynów, ale od króciutkiej historii miasta, historii długiej i bogatej.

Grodzisk Wielkopolski uzyskał prawa miejskie już w 1303 roku, lecz nie rozwijał się w spokoju. Miasto gnębiły liczne pożary i wojny domowe toczone między rodami Grzymalitów i Nałęczów. W wieku XV włączono je do powiatu kościańskiego. Od 1466 roku było ono własnością rodziny Ostrorogów, a później Opalińskich, Tak, tak – wówczas miasta były bardzo często miastami prywatnymi. W późniejszych wiekach Grodzisk charakteryzował się wielką tolerancją religijną, żyli tam obok siebie w spokoju husyci, Żydzi i protestanci,  budując swoje świątynie i odprawiając nabożeństwa. Po rozbiorach Polski miasto znalazło się w zaborze pruskim. Mieszkańcy miasta brali czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim. Jeśli kogoś interesują zabytki to może odwiedzić Kościół farny pod wezwaniem świętej Jadwigi Śląskiej, kościół pobernardyński oraz dwór rodziny Łubieńskich, w którym mieści się Muzeum Ziemi Grodziskiej.

Nic dziwnego, że miasto o tak ciekawej historii stało się organizatorem turnieju rangi Grand Prix. Ale to nie miasto organizuje, tylko ludzie, ludzie, którzy utworzyli Stowarzyszenie Brydża Sportowego REBID w 2019 roku, rozpoczynając swą działalność od nauki brydża i organizowania turniejów o charakterze lokalnym, ale nie tylko. Zapraszali nas na turnieje w ramach Grodziskiego Piwobrania, ale ich ambicje i talent sięgały dalej i jestem pewna, ze po tak udanym turnieju Grand Prix Województwa Wielkopolskiego i Lubuskiego będą w dalszym ciągu sięgać po dalsze laury… Mówimy tu o ludziach, ale nie są to jakieś duże grupy – ro przede wszystkim PAWEŁ KAŃDUŁA i MAŁGORZATA ŻYCHLIŃSKA, którzy włożyli mnóstwo wysiłku aby turniej Grand Prix w dniu 10 marca 2024 r. stał pod każdym względem na bardzo wysokim poziomie. Jeszcze przed rozpoczęciem turnieju i dotarciem do miejsca rozgrywek można było sprawdzić na swoich smartfonach rozstawienie par w pierwszej rundzie, co znacznie ułatwiały wcześniejsze zapisy online. Sali w Centrum Kultury RONDO, w której odbywał się turniej mogłyby pozazdrościć wszystkie poznańskie kluby –  była przestronna, o dobrej wentylacji, stoliki typowo brydżowe (kwadratowe), wygodne krzesła, kawa i herbata dostępna dla wszystkich, obiady zorganizowane w pobliżu – czego chcieć więcej?  PAWEŁ KAŃDUŁA dwoił się i troił aby wszystko „grało” , a MAŁGOSIA ŻYCHLIŃSKA zmagała się z kasą, co nie jest rzeczą łatwą. Sędziował KAROL MAĆKOWIAK, ale PAWEŁ i w sędziowaniu pomagał ogłaszając donośnym głosem „ZMIANA!”…

Frekwencja w turnieju była wysoka – 58 par!

Przez 3 rundy „na prowadzeniu” była para KAROL MOŃKO – ANDRZEJ MAZUREK, ale w czwartej rundzie, albo przeciwnicy grali zbyt dobrze, albo po prostu zabrakło im szczęścia, bo na koniec wylądowali na trzecim miejscu.

A oto pary, które znalazły się na podium:

I miejsce – MACIEJ PIASECKI i ANDRZEJ JANOWICZ

II miejsce – STANISŁAW ZAKRZEWSKI i EDWARD NIEWIEROWSKI

III miejsce – KAROL MOŃKO i ANDRZEJ MAZUREK                

Szczegółowe wyniki turnieju zamieszczono na stronie PAB i tutaj

Dziękujemy serdecznie organizatorom – PAWŁOWI KANDULE i MAŁGORZACIE ŻYCHLIŃSKIEJ oraz sędziemu KAROLOWI MAĆKOWIAKOWI za ich doskonałą pracę, która zaowocowała zadowoleniem uczestników. Mam nadzieję, że zachęceni powodzeniem będą w przyszłości realizować kolejne, nowe pomysły brydżowe. Powodzenia!